Membrana dachowa. Cena, czy warto inwestować?
Konstrukcje dachowe są poddawane silnemu oddziaływaniu warunków atmosferycznych, przez co niszczeją i wymagają częstych renowacji. Jak zapewnić długą żywotność pokrycia bez większych wydatków, częstych napraw i niepotrzebnych inwestycji? Którą hydroizolację dachu płaskiego wybrać?
Nieprawidłowo uszczelniony i źle zakonserwowany dach powoduje zniszczenia w obrębie własnej konstrukcji i stwarza przy tym zagrożenie dla bezpieczeństwa. Niekiedy zniszczenia spowodowane wpływami atmosferycznymi zmuszają właścicieli budynków do wymiany pokrycia. Zwykle są to bardzo kosztowne inwestycje, zwłaszcza w przypadku dachów wielkopowierzchniowych i przemysłowych. Jak temu zaradzić? Rynek produktów budowlanych oferuje nowe technologie hydroizolacji dachu, które zapobiegają ryzyku powstania dużych zniszczeń i kosztownych remontów.
Hydroizolacja dachów przemysłowych
Zadaszenia przemysłowe zwykle są zwykle płaskie i wielkopowierzchniowe, a z uwagi na przeznaczenie użytkowe budynku są miejscem montażu różnego rodzaju instalacji technicznych, takich jak klimatyzatory, panele słoneczne, przekaźniki antenowe itp. Montaż tego rodzaju urządzeń sprawia, że powstają punkty narażone na przecieki. Nie każdy typ hydroizolacji dachu sprawdzi się w takim środowisku i zapewni właściwą ochronę zadaszenia. Jaki produkt wybrać, by odpowiednio zabezpieczyć trudno dostępne miejsca i zapewnić właściwe użytkowanie pokrycia, długotrwałą ochronę i gwarancję braku przecieków?
Membrana dachowa – pomocne technologie
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii hydroizolacji dachów za pomocą membrany płynnej. To nowoczesny produkt, który powstał z myślą o izolacji dachów płaskich – doskonały do uszczelniania pokryć dachowych nowych i rekonstrukcji starych, wyeksploatowanych zadaszeń. Preparat uzyskano na bazie żywic poliuretanowych, które dzięki swoim właściwościom i płynnej konsystencji wypełnią nawet najdrobniejsze ubytki powstałe w obszarze zadaszenia, zapewniając w ten sposób ochronę w miejscach trudno dostępnych i najbardziej narażonych na przenikanie wody. Mówiąc krócej – membrana tworzy całkowicie bezszwową powłokę, więc wilgoć nie ma szans na przeniknięcie w konstrukcję dachu.
Zalety płynnych membran dachowych – koszt
Konserwacja dachu nie musi nieść ze sobą sporych wydatków. Stosując membranę, inwestor obniża koszty nowej hydroizolacji dachu i cenę ewentualnej naprawy. Dlaczego? Preparat można stosować bez konieczności demontażu starej izolacji. Ponadto jest niezwykle wytrzymały, odporny na szkodliwe działania wiatru, słońca, deszczu i śniegu. Membranę cechuje też elastyczność, dzięki czemu produkt jest wytrzymały na naprężenia elementów powodowane oddziaływaniem temperatur. Wytrzymałość i długoletnia szczelność zapewniają długotrwałą ochronę przed wszelkimi problemami spowodowanymi przeciekaniem pokryć dachowych.
Membrana dachowa – cena, a opłacalność
Ponad 25 lat ochrony sprawia, że zastosowanie membrany do izolacji dachu przekłada się na jej wysoką opłacalność, inaczej niż w przypadku pokryć o krótkiej żywotności. Mniej napraw to mniejszy koszt eksploatacji budynku, a więc spora oszczędność dla inwestora i użytkownika budynku. Co więcej, membrana nie wymaga żadnej konserwacji i dodatkowej hydroizolacji – w dłuższej perspektywie jest więc bardziej opłacalna do zastosowania niż inne pokrycia dachowe, takie jak popularna papa.
Zaletą stosowania izolacji w formie membrany jest nie tylko jej wysoka odporność na trudne warunki pogodowe, opłacalność czy długoletnia żywotność, ale także sposób aplikacji preparatu. Masę izolującą można nałożyć za pomocą wałka, podobnie jak farbę, bądź z wykorzystaniem specjalnej maszyny natryskowej. Płynna konsystencja emulsji zapewnia równomierne rozprowadzenie i pokrywa najtrudniej dostępne miejsca, tworząc przy tym estetyczną powłokę, odporną na przetarcia i pęknięcia.
Zastosowanie membran jako pokryć dachowych to zyskujący na popularności i bez wątpienia najlepszy do tej pory sposób hydroizolacji dachów płaskich.